НАШИ ПРОМОЦИИ

1BREAKFAST

STUFFED JALAPENOS
STUFFED JALAPENOS
CORN BUDIN
CORN BUDIN
MEXICAN WRAP
MEXICAN WRAP
FAJITA WRAP СО ПИЛЕШКО, ПЕЧЕН ЗЕЛЕНЧУК, КАШКАВАЛ, ПЕЧУРКИ И КРОМИД VEGGIE WRAP СО СПАНАЌ, ЈАЈЦЕ, ПЕЧУРКИ, ПАВЛАКА, САЛСА
190 ден.
AMIGOS TOAST
AMIGOS TOAST
Тостирана тортиља полнета по избор, сервирана со компири, крем сос и салса.
- кашкавал и крцкава сланина
- кашкавал, печурки и домати
160 ден.
CHORIZO RANCHEROS
CHORIZO RANCHEROS
Две пржени јајца сервирани на тортиљи, збогатени со кругчиња со колбаси, авокадо, фета сирење, свежа салца, пиперка, кромид и свеж кориандер.
190 ден.
HUEVO RANCEROS
HUEVO RANCEROS
Традиционален мексикански појадок со две пржени јајца на око, сервирани на две тортиљи,зелена салата и салса.
160 ден.
MEXICAN CLUB SANDWICH
MEXICAN CLUB SANDWICH
Клуб сендвич со печена сланина, кашкавал, домати, свакамоле и зелена салата, сервиран со амигос компир и сосови.
240 ден.
BREAKFAST BURITTO
BREAKFAST BURITTO
Лесно бурито со јајца, сланина, крем сос и кашкавал.
130 ден.
HUEVO REVOLUTION
HUEVO REVOLUTION
Пржен зеленчук (бабури, кромид, домати) со јајца и парчиња крцкава сланина, сервирани со лепче.
190 ДЕН.
OMLETTE
OMLETTE
СО КАШКАВАЛ И СЛАНИНА СО КАШКАВАЛ И ПЕЧУРКИ СО КАШКАВАЛ, ДОМАТИ И БАБУРИ
140 ден.

2APETIZERS

CHICKEN WINGS
CHICKEN WINGS
Пилешки крилца сервирани со ориз, амигос компир, зеленчук и BBQ сос.
340 ден.
GAZPACHO
GAZPACHO
ЛАДНА СУПА ОД ДОМАТИ ЗАЧИНЕТА НА МЕКСИКАНСКИ НАЧИН. (САМО ВО ЛЕТО)
сезонско
VEGGE ROLLS
VEGGE ROLLS
Ролована тортиља полнета со крем сос, пире од црн грав, марула и моркови, сервирани на мали парчиња.
190 DEN.
CHICKEN STICKS
CHICKEN STICKS
Поховано пилешко месо со сусам и тартар сос.
210 ден.
AVOCADO SOUP
AVOCADO SOUP
Топла супа од авокадо, свеж коријандер и лајм.
130 ден.
ONION RINGS
ONION RINGS
Паниран кромид сервиран со два сосови.
260 ден.
ROLL DE POLLO
ROLL DE POLLO
Пилешко во тортиља сервирано со крем сос.
190 ден.
POTATO COOKIES
POTATO COOKIES
Крокети од компир, кашкавал и халапењос.
230 ден.
AMIGOS POTATOES
AMIGOS POTATOES
Зачинети компири сервирани со мексиканска салца.
120 ден

3SALADS

FRESCA
FRESCA
Рукола, марула, ајсберг свежи шампињони, маслинки, домати, пиперки, фета, пармезан и сос од мед и сенф.
290 den.
CON QUESO FRESCO
CON QUESO FRESCO
Мешана салата со фета сирење, пармезан и кашкавал.
240 ден.
GOAT CHEESE AND AVOCADO
GOAT CHEESE AND AVOCADO
Салата подготвена од спанаќ, козјо сирење презлано со лешници, авокадо и маслинки.
340 ден.
MOZZARELLA SALAD
MOZZARELLA SALAD
Цвекло, морков, зелена салата, рукола, црвена зелка, домати, пченка, грашок, моцарела и пржена тортиља.
270 ден.
CON SEMILAS SALAD
CON SEMILAS SALAD
Салата со ајзберг, марула и различни видови на семки.
190 ден.
RONCHALINA SALAD
RONCHALINA SALAD
Салата со ајсберг, марула, печен зеленчук и кашкавал.
260 ден.
CAESAR SHRIMPS
CAESAR SHRIMPS
Зелена салата, ајсберг, рукола, пармезан, тостиран леб, цезаров дресинг и ракчиња.
390 ден.
CAESAR SALAD
CAESAR SALAD
Зелена салата, ајсберг, рукола, пилешко, пармезан, тостиран леб и цезаров дресинг.
290 ден.
HONEY AND CITRUS SALAD
HONEY AND CITRUS SALAD
Вкусна салата подготвена со марула, пилешко месо, горгонзола, портокал, кромид, пиперка, ореви и брусница прелиена со сос од мед и портокал.
340 ден.
AMIGOS SALAD
AMIGOS SALAD
Салата со марула, ајсберг, печено пилешко месо, шампињони на скара, пармезан и маслинки.
290 ден.

4TORTILLAS

TORTILLA DE PATTATAS
TORTILLA DE PATTATAS
CHIMICHANGAS
CHIMICHANGAS
Три тортиљи полнети со халапењос, фрижол, кромид, ориз, кашкавал, начос кашкавал и месо по ваш избор, сервирани со салца и зачини со цимет.
- Пилешко ... 360 ден
- Телешко ... 420 ден
CHICKEN FLAUTAS
CHICKEN FLAUTAS
Три пржени тортиљи полнети со фета сирење и пилешко месо, сервирани со домат и кромид.
340 ден.
TACOS
TACOS
Две преклопени тортиљи полнети со кашкавал и месо по ваш избор сервирани со ориз и три соса.
- вегетаријански ... 350 den
- пилешко ... 370 den
- свинско... 410 den
- телешко ... 430 den
BAKED ENCHILADAS
BAKED ENCHILADAS
Три тортиљи полнети со кашкавал, мешан зеленчук и месо по избор, печени во тавче.
- Пилешко ... 340 ден
- Телешко ... 390 ден
- Свинско ... 390 ден
- Вегетаријанска ... 340 ден
CHICKEN AND NACHOS ENCHILADAS
CHICKEN AND NACHOS ENCHILADAS
Две завиткани тортиља поленти со начос, кашкавал и месо по ваш избор.
- со пилешко ... 430 ден
- со мелено месо ... 390 ден
- со соја ... 340 ден
BURRITOS
BURRITOS
Голема завиткана тортиља премачкана со начос кашкавал, фрижол и крем сос, полнета со ориз, кашкавал, традиционална мексиканска салса и месо по ваш избор.
- Пилешко ... 390 ден
- Телешко ... 440 ден
FAJITA (2 PERSONS)
FAJITA (2 PERSONS)
Направете сами! Со овој традиционален мексикански специјалитет довивате шест тортиљи, три соса, ориз, мала салата и смеса со печен зеленчук и месо по ваш избор, прелиена со топен кашкавал.
- вегетаријанска со соја ... 510 den
- пилешка ... 610 ден
- свинска ... 660 ден
- телешка ... 690 ден
- комбинирана ... 640 ден
ENCHILADAS
ENCHILADAS
Голема завиткана тортиља полнета по ваш избор, сервирана од страна со ориз, гравче, пченка, халапењос и салата.
- вегетаријанска... 360 ден
- пилешка ... 390 ден
- телешка ... 460 ден
- свинска ... 430 ден
QUESADILLAS
QUESADILLAS
Две тортиљи сервирани една над друга, исечени на триаголници, полнети по ваш избор:
- кашкавал ... 210/290 ден
- кашкавал и печен зеленчук ... 270/320 ден
- кашкавал и печурки ... 250/320 ден
- кашкавал и пилешко ... 270/320 ден
- домати, фета, лук и босилок ... 210/290 ден

5AMIGOS SPECIALS

PLATA PARA NINO
PLATA PARA NINO
Детски оброк: пилешки стек сервиран со амигос компир и салса.
230 ден.
POLO CON MOZZARELLA
POLO CON MOZZARELLA
Поховано пилешко, крцкава сланина и моцарела, сервирани со парченца парена тортиља и свежа рукола.
330 ден.
GONZALES RICE
GONZALES RICE
Мариниран пилешки стек/ свинско каре на подлога од ориз, прелиени со сос од домати, кромид, пиперка и шампињони.
- пилешки
- свински
390 ден.
CRISPY CHICKEN
CRISPY CHICKEN
Крцкаво пилешко сервирано со сос од печурки, морков и брокула.
330 ден.
MEXICAN PORK CHOPS
MEXICAN PORK CHOPS
Маринирани свински котлети сервирани со амигос компир, ориз, салата, фрижол, халапењос и салса.
440 ден.
TAMPICO CON POLLO
TAMPICO CON POLLO
Пилешко месо и зеленчук, сервирани со ориз, крем сос, салса и мала салата.
390 ден.
MEXICAN VEAL CHOPS
MEXICAN VEAL CHOPS
Маринирани телешки кременадли, сервирани со рукола, карамелизиран кромид и пармезан.
610 ден.
MEXICAN RIBS
MEXICAN RIBS
Свински ребра маринирани во мексикански зачини, сервирани со ориз и BBQ сос.
430 ден.
TEQUILA LIME CHICKEN
TEQUILA LIME CHICKEN
Пилешки стек мариниран во текила и лајм, сервиран со QUESADILLA и салса.
490 ден.
LOMO DE CERDO
LOMO DE CERDO
Свински медаљони сервирани со амигос компир и сос од ф’стаци и прилог.
530 ден.
CHILLI CON CARNE
CHILLI CON CARNE
Мексикански ориз сервиран со лута салса, ситно сецкано телешко месо и кашкавал.
460 ден.

6VEGAN

ESPINACAS CHIMICHANGA
ESPINACAS CHIMICHANGA
Три пржени тортиљи полнети со спанаќ и свежи печурки сервирани со свежа доматна салца.
310 ден.
FRIED AVOCADO TACOS
FRIED AVOCADO TACOS
Две тортиљи полнети со ајзберг и марула салата, мексикански микс, кромид и авокадо поховано во пиво прелиено со сос од пченка и посен мајонез.
310 ден.
TOFU FLAUTAS
TOFU FLAUTAS
Две поховани тортиљи полнети со тофу и печурки, сервирани со печен зеленчук и гвакамоле.
270 ден.

7VEGGIE

TORTILLA DE PATATAS
TORTILLA DE PATATAS
Тортиља полнета со пире од компир, кашкавал и халапењос, сервирано со гвакамоле и пармезан.
310 ден.
VERDURA ASADO MIX
VERDURA ASADO MIX
Микс на скара од модар патлиџан, тиквички, печурки, пиперки, се служи со ориз, фета, домати и тортиља.
270 ден.
TAMPICO CON VEGGE
TAMPICO CON VEGGE
Мексикански ориз со зеленчук на скара, печурки и сирење, сервирани во пржена тортиља, прелиени со салса и крем.
250 ден.
PAELLA
PAELLA
Ориз со пилешко месо, шафран, морски плодови и зеленчук
- порција за еден ... 560 ден
- за три особи ... 1200 ден

8DESERTS

CHOCO FRITA
CHOCO FRITA
Тржени тортиљи полнети со топено чоколадо и лешници.
180 ден.
MARCHMALLOW WRAPS
MARCHMALLOW WRAPS
Тортиља полнета со путер од кикирики, бел крем и маршмалоу (без сладолед).
160 ден.
CHURROS
CHURROS
Традиционален мексикански десерт прелиен по ваш избор
- со цимет, шеќер во прав и јаворов сируп
- со топено чоколадо
130 ден.
BANANA FRITA
BANANA FRITA
Банана завиткана во тортиља, пржена и сервирана со сладолед.
160 ден.
CHOCOLATE CHIP COOKIE
CHOCOLATE CHIP COOKIE
Традиционален чоколаден мексикански десерт со чоколадизирана тортиља.
160 ден.
FLAN
FLAN
Типичен мексикански крем од јајва и млеко прелиен со карамелизиран дресинг.
90 ден.
CREPES
CREPES
Две палачинки полнети по ваш избор
- мед и ореви
- банана и крем
- џем
120 ден.
VANILA FRUIT CUPS
VANILA FRUIT CUPS
Корпици од тортиља полнети со крем од ванила, свежо овошје, џем и бадеми.
190 ден.
APPLE BURRITO
APPLE BURRITO
Голема тортиља полнета со јаболка, ореви и цимет.
170 ден.

Мексиканска Кантина Amigos

Амигос кантина - патување низ светот на Мексиканските вкусови. Еден нов, поинаков, вкусен свет ... свет на мириси и зачини ...
Почитувани Amigosi и сите други љубители на мексиканска храна и пријатна атмосфера, Добредојдовте!
За сите оние кои сакаат да откријат различни мексикански вкусови и да уживаат во нив, веќе не е потребно да патуваат во Мексико. Во Скопје, на улицата "Македонија", се наога Мексиканскиот ресторан "Амигос" - нема да го промашите бидејки пред вратата Ве сочекува "Gringo" (Мексиканец). Со автентичното внатрешното уредување, трендот на пиење коктели и воведувањето на секакви мексикански специјалитети, ние направивме атмосфера во која нашите клиенти можат да се релаксираат и да го заборават надворешниот свет. Во нашето мени можете да најдете предјадења, сосови, салата послужена во крцкава тортиља, можност сами да си искреирате комбос, специјалитети со тортилја, варијанти на преливи со мексикански чипс - начос, вегетеријански оброци, лосос, хуево ранчерос и неверојатен избор на десерти и коктели.
Мексико е далеку од Македонија, но овој ресторан го прави своето најдобро, да го донесе малку поблиску.

Subsrcibe to Our Newsletter

PDF Мени

Online РезервацииРезервацијата е неопходно да биде потврена на Емаил или на телефон.